.::  MAJÓWKA 2013  ::.

W sobotę 11 maja o godz.9.00 grupa 42 pielgrzymów w wraz z ks.proboszczem Markiem wyruszyła na majówkę do Tarnowa Pałuckiego. Celem podróży był zabytkowy, drewniany kościółek, znakomicie zachowany, którego powstanie datowane jest na rok 1370. Na miejscu pan Maciej Meglich zapoznał zebranych z jego bogatą historią. Uczestnicy majówki mogli podziwiać wspaniale zachowane malowidła z XVI wieku. Następnie ks.Marek w tej pięknej świątyni odprawił nabożeństwo majowe. Był jeszcze czas na zwiedzenie kościoła, który od XV wieku pozostawał pod patronatem cystersów łekneńsko-wągrowieckich i jest uznawany za najstarszy kościół drewniany w Polsce.
Następnym etapem majówki była osada młyńska w Jaraczu gm.Rogoźno, do której dotarliśmy około 13.00. Pobyt rozpoczął się od zwiedzenia Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego. Przewodnik, pan Waldemar Białecki w dawnej stajni przymłyńskiej przedstawił historię przetwarzania zboża począwszy od żaren, stępów po maszyny do mielenia zboża. W Domu Młynarza mogliśmy podziwiać różne typy wiatraków od drewnianych o lżejszej konstrukcji do holenderskich murowanych. Zainteresowanie wzbudził znajdujący się młyn wiatrakowy typu koźlak. Dużą atrakcją były zawody w jego przesuwaniu w konkurencji damskiej i męskiej.
Po zwiedzeniu był czas na ciepły posiłek w malowniczo położonym miejscu, wśród zieleni i płynącej rzeki Wełny. Byliśmy podjęci smaczną zupą, chlebem ze smalcem, pieczonymi kiełbaskami, ciastem i kawą. Po poczęstunku był czas na śpiewanie piosenek turystycznych i biesiadnych. Humory wszystkim dopisywały, i cała grupa w radosnych nastrojach wróciła do Poznania.

(MGH)