.::  77 rocznica operacji "Ostra Brama"  ::.

Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu wraz z Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, Okręg Wielkopolska, Środowisko "Ostra Brama" w Poznaniu jak co roku zorganizował obchody związane z 77 rocznicą operacji „Ostra Brama”.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym na pw. Św. Wojciecha, a po niej złożone zostały kwiaty i zapalone znicze pod tablicą pamiątkową, oraz były śpiewane okolicznościowe pieśni. Hołd bohaterom oddali kombatanci i rodziny żołnierzy oraz przedstawiciele władz Województwa i miasta Poznania oraz przedstawiciel Terytorialnej Służby Wojskowej.
7 lipca 1944 roku kilka tysięcy żołnierzy Armii Krajowej z okręgów wileńskiego i nowogrodzkiego rozpoczęło zdobywanie Wilna, które Niemcy zamienili w fortecę. Celem AK było samodzielne oswobodzenie miasta z rąk okupanta niemieckiego. Żołnierze chcieli to zrobić zgodnie z założeniami operacji „Burza”. Po przełamaniu przez Polaków pierwszej linii obrony do walki włączyli się Sowieci i 13 lipca Wilno zostało odbite z rąk Niemców. Polscy dowódcy i żołnierze AK otrzymali od Sowietów propozycję, by dołączyć do 3. Frontu Białoruskiego. Ci, którzy chcieli być wierni Polsce i tego nie zrobili, zostali rozbrojeni osądzeni i internowani.

Andrzej Karczmarczyk