.::  Odsłonięcie tablicy Pawła Edmunda Strzeleckiego  ::.

W 150 rocznicę śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego na Wzgórzu Świętego Wojciecha odbyły się uroczystości rocznicowe, zapoczątkowane Eucharystią. W piątkowy wieczór, 6. października została odprawiona Msza Święta koncelebrowana, a przewodniczył jej – w imieniu ks. abpa Stanisława Gądeckiego – ks. prałat Jan Stanisławski w asyście proboszcza parafii św. Wojciecha, ks. Trojana Marchwiaka.
Podczas homilii Ksiądz Prałat nawiązał do postaci Edmunda Strzeleckiego, przedstawiając jego dorobek. Paweł Edmund Strzelecki wszystko co czynił, wynikało z miłości do bliźniego: człowiek jest istotą wielkiego stanu. Wszystko służy jemu, a on tylko Panu. (…) dorobek śp. Edmunda Strzeleckiego powstał z miłości do bliźniego (…). Po Mszy Świętej i wysłuchaniu koncertu organowego, przygotowanego na tę okazję, na Poznańskiej Skałce, obok Krypty Zasłużonych miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej. W krypcie znajdują się sprowadzone z Londynu w 1997 roku doczesne szczątki Edmunda.
Uroczystości odsłonięcia tablicy, której fundatorem jest poznański przedsiębiorca – Janusz Tomaszkiewicz, dokonali uczniowie z poznańskiej Głuszyny, ze szkoły, której patronuje Paweł Edmund Strzelecki. W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej brali udział m.in.: ambasador Australii w Polsce, Lloyd Brodrick, oraz irlandzki ambasador – Patrick Haughey, który podziękował za wsparcie Irlandczyków podczas wielkiego głodu w latach 1845-1849; wtedy to Paweł Edmund Strzelecki, niosąc pomoc, uratował setki osób.

A.Karczmarczyk