.:: ODWIEDZINY 2012, RAVENSBURG ::.

To już siedemnaste spotkanie !!!

W dniu 28 lipca br. grupa parafian „pod wodzą” swojego proboszcza- ks. kanonika Marka Kaisera wyjechała autokarem do Ravensburga (południowe Niemcy) na zaproszenie rodzin niemieckich skupionych przy kościele Liebfrauen.
Pierwsze radosne i serdeczne powitanie miało miejsce jeszcze tego samego dnia, w godzinach popołudniowych, po dotarciu na umówiony parking w Ravensburgu. Potem rodziny polskie zostały zakwaterowane w znanych sobie od ponad 20 lat rodzinach niemieckich -tak, tak, ta wymiana rodzin pomiędzy zaprzyjaźnionymi parafiami trwa już 23 lata!
Następnego dnia, w kościele Liebfrauen o godz. 10.00 miała miejsce Msza św. koncelebrowana przez ks. Hermanna Riedle, naszego proboszcza ks. kan. Marka Kaisera oraz ks. Marka Jańskiego. Wtedy też odbyło się oficjalne powitanie Polaków przez p.Rudolfa Ege. Dalsza część niedzieli - to wspólne spacery rodzin niemieckich i polskich po Ravensburgu, lub krótkie wyjazdy poza miasto.
W poniedziałek, 30 sierpnia rodziny polskie i niemieckie oprowadzono po warsztatach dla osób dorosłych, niepełnosprawnych w firmie Oberschwäbische Werkstätten gem. GmbH (OWB) znajdującej się w Ravensburgu. Warsztaty powstały z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych - zawiązanego w 1970 roku stowarzyszenia „Inicjatywa dla życia”. Obecnie jest takich stowarzyszeń jedenaście i łatwiej im organizować pracę dla osób niepełnosprawnych. W firmie OWB każde miejsce pracy, po przystosowaniu dla konkretnej osoby niepełnosprawnej jest dotowane przez Państwo. Państwo opłaca także pedagogów i psychologów. Natomiast pieniądze ze sprzedaży produktów wykonanych w OWB przeznaczone są na wypłaty wynagrodzeń dla pracujących w tym zakładzie niepełnosprawnych. To była bardzo interesująca wizyta, szczególnie ze względu na uświadomienie nam, osobom sprawnym, że osoby niepełnosprawne mają takie same potrzeby jak my - chcą pracować, chcą być potrzebni i kochani.
Kolejny dzień – to pobyt w miejscowości Colmar, także w Alzacji- mieście położonym w obniżeniu pomiędzy masywem Wogezów a Renem. Colmar, to stare miasto - pierwsze wzmianki pochodzą z 823 roku. Teraz to niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym miejsce, z uroczymi uliczkami, domami, kanałami. Tutaj też, w dawnym klasztorze dominikanów (z XIII wieku) znajduje się muzeum z niezwykłym „Ołtarzem z Isenheim” Matthiasa Grünewalda. Wracając w czwartek, 2 sierpnia do Ravensburga, jeszcze długo po drodze rozmawialiśmy o doznanych wrażeniach.
Nasz pobyt w Ravensburgu, jak zwykle bardzo radosny, przyjacielski i pełen wrażeń powoli dobiegał końca. Z zaprzyjaźnionymi rodzinami żegnaliśmy się w sobotę, 4 sierpnia wspólną Mszą św. oraz kolacją w centrum gminnym „Heilige Kreuz”. Następnego dnia, wcześnie rano wsiadaliśmy do autokaru, aby udać się w drogę powrotną do swoich domów.

          Bolesław Psuja- lider grupy polskiej

Poniżej-kilka zdjęć z odbytego spotkania.