.:: ODWIEDZINY 2006, POZNAŃ ::.

Wzorem ostatnich, już ponad 17-tu lat, również w 2006 roku, w dniach od 8 do 16 sierpnia miało miejsce spotkanie grupy młodzieży i dorosłych z wspólnoty parafialnej skupionej przy kościele Liebrauenkirche w Ravensburgu z grupą młodzieży i dorosłych z Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Wojciecha w Poznaniu. Było to czternaste spotkanie. Tym razem rodziny polskie gościły grupę siedemnastu osób dorosłych i dziewięcioro młodzieży.
W godzinach późno wieczornych parafianie od Św. Wojciecha wraz ze swoim proboszczem ks. kanonikiem Markiem Kaiserem zgotowali gorące powitanie grupie przyjaciół z Ravensburga na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Przyjaciołom z Niemiec przewodził Rudolf Ege.
Po zakwaterowaniu w rodzinach i krótkiej nocy młodzież niemiecka oraz polska, pod wodzą ks. Marka Jańskiego-wikarego Parafii pw. św. Wojciecha oraz liderów grup- Moniki Gryksy ze strony niemieckiej i Kasi Kosickiej ze strony polskiej wyruszyła na 4-dniowy obóz integracyjno-turystyczny do Sierakowa. W programie, oprócz zwiedzania okolicy (pieszo i rowerami) przewidziane były wspólne rozmowy, dyskusje, śpiewy. W rozmowach nawiązano do szczególnie znaczących wydarzeń w naszej historii na przestrzeni ostatnich 25 lat.


         W oczekiwaniu na autokar do Sierakowa


                     A to już w Sierakowie

W tym czasie rodziny dorosłych Niemców i Polaków zwiedzały okolice Poznania, m.in. podczas objazdu trasą wybranych drewnianych kościołów- od Kicina, poprzez Długą Goślinę, Rejowiec do Dąbrówki Kościelnej.


       Przed kościołem w Kicinie - do wnętrza zaprasza
                           gości ks. Marek Kaiser


           Grupa rodzin polskich i niemieckich słucha 
               historii kościoła w Długiej Goślinie.

Niezapomniane wrażenie zrobiła na gościach ekspozycja unikalnych ikon i gotyckich rzeźb w Zamku Górków, w Szamotułach- turystycznej perle wielkopolski.
Bardzo dużym zainteresowaniem wśród gości cieszył się również pobyt w Muzeum Bambrów. Po Muzeum oprowadzała gości p. prof. Maria Paradowska i w bardzo interesujący sposób przedstawiła asymilację w Poznaniu rolników z okolic Bambergu, od początków osiemnastego wieku do dzisiaj- wzorowy przykład polsko- niemieckiej współegzystencji.
Wśród miłośników muzyki ogromnym powodzeniem cieszyły się koncerty w Farze poznańskiej, w Sali Białej Urzędu m. Poznania i w Wadze Miejskiej, a wśród miłośników roślin- Ogród Botaniczny i Palmiarnia.
Pozostałe dni pobytu w Polsce upłynęły na wspólnych spacerach po mieście, rozmowach w rodzinach, na wzajemnym poznawaniu się.


           Podczas Zwiedzania Zamku Górków


   Pani prof. Maria Paradowska i ks. Kan. Marek Kaiser

W niedzielę, 13 sierpnia 2006 r. w kościele pw. św. Wojciecha, na Mszy św. polsko-niemieckiej oficjalnie powitaliśmy niemieckich gości w naszej parafii. Parafia nasza otrzymała w prezencie świecę z wizerunkiem relikwii św. Krwi z Bazyliki Weingarten (miasto sąsiedzkie Ravensburga, siedziba biskupów).


Prezent od przyjaciół z Ravensburga

Liderki grup- Monika Gryksa z flagą polska i Kasia Kosicka
z flagą niemiecka; przed nimi –Tomek Lisewski,tłumacz
grupy polskiej (zdjęcie wykonane podczas pikniku).

Ostatniego wieczoru pobytu naszych przyjaciół w Poznaniu, po wspólnej wieczornej Mszy św. wspólnie bawiliśmy się na pikniku zorganizowanym w ogrodzie księdza kanonika Marka Kaisera. Wieczór minął przy ognisku, wspólnych zabawach, śpiewach, rozmowach oraz koncercie młodzieżowym w wykonaniu zespołu pod kierownictwem Piotrka Iwańskiego. Urozmaicone posiłki (różnego rodzaju sałatki, domowe wypieki, desery,...) przygotowały rodziny polskie.


          Organizator spotkania ze strony niemieckiej,
               wielki przyjaciel Polaków- Rudi Ege
             (zdjęcie wykonane podczas pikniku).


Ostatnie chwile przed odjazdem, pożegnania, pożegnania,...

Trudno było rozstać się młodzieży, jak i dorosłym. Długo będziemy wspominać razem spędzone chwile! Następne spotkanie grupy młodzieżowej i dorosłych z Ravensburga z grupą rodzin poznańskich skupionych przewidziane jest dopiero w sierpniu 2008 roku, tym razem w Ravensburgu.


          Wspólna fotka przed kościołem!

     Bolesław Psuja- lider grupy polskiej