.:: ODWIEDZINY 2010, POZNAŃ ::.

W dniach od 21 do 29 sierpnia br. miało miejsce spotkanie grupy młodzieżowej i rodzin z Katolickiej Ogólnej Parafii Ravensburg z grupą młodzieży skupionej przy Parafii pw. Św. Wojciecha w Poznaniu. Tym razem rodziny Polaków gościły w swoich domach rodziny z Ravensburga i Weingarten. Było to już 16. spotkanie, a 8. organizowane przez Polaków! Gorące powitanie grupy z przyjaciółmi z Ravensburga, wraz z jej liderem p. Rudolfem Ege miało miejsce w sobotę, 21 sierpnia w godzinach późno popołudniowych na Dworcu PKP w Poznaniu.
Po zakwaterowaniu w rodzinach i krótkiej nocy, nasi gości oraz rodziny spotkały się na wspólnej niedzielnej Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha, koncelebrowanej przez księdza Hermana Riedle z Ravensburga oraz proboszcza naszej parafii ks. Marka Kaisera. Tutaj też nastąpiło oficjalne powitanie gości.
W programie tegorocznego spotkania był wspólny 4. dniowy obóz integracyjny na Warmii i Mazurach. Niemcy i Polacy znaleźli schronienie w Domu Pielgrzyma w Gietrzwałdzie, z którego codziennie wyruszano na zwiedzanie innego rejonu tej pięknej, północno-wschodniej części naszego kraju. I tak w programie był między innymi spływ statkiem po unikatowym kanale z pochylniami z Elbląga do Buczyńca, zwiedzanie Wzgórza Katedralnego w Fromborku, zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, pobyt w Świętej Lipce, czy spływ łodziami po Krutyni. W drodze powrotnej, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina zwiedzono Muzeum w Żelazowej Woli.
W trakcie pobytu na wspólnym obozie dzielono się doznanymi wrażeniami i wiele rozmawiano, np. o polsko-niemieckich korzeniach Mikołaja Kopernika Toruńczyka- jak podpisywał się na wszelkich dokumentach. Jeden z wieczorów poświecono na rozmowy o rodzinach niemieckich z polskimi korzeniami osiedlonymi w Polsce-przybyłymi do naszego kraju już w XVI wieku, ich asymilacji wśród Polaków, a w konsekwencji spolszczeniu. Bardzo interesujące było spotkanie rodzin polskich i niemieckich w Instytucie Zachodnim w Poznaniu z prof. Tomaszem Budnikowskim, który poruszył m.in. problemy relacji pomiędzy oboma narodami, także w aspekcie historycznym.
Tradycyjnie już, spotkanie z przyjaciółmi z Ravensburga zakończył „Kolorowy wieczór”, podczas którego obejrzeliśmy wspólnie wykonaną przez młodzież polską i niemiecką inscenizację, a przy wspólnym posiłku rozmawiano, śpiewano, przypominano wspólnie spędzone ostatnie dni, jak i spotkania z lat wcześniejszych.
Koszty wspólnego programu w większości ponoszone były przez rodziny polskie i niemieckie uczestniczące w wymianie, przy wsparciu finansowym organizacji Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

     Do zobaczenia w 2012 r., w Ravensburgu! 

          Bolesław Psuja- lider grupy polskiej

Poniżej-kilka zdjęć z tegorocznego spotkania i odbytego programu.

Wspólna Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu:






Wspólne zdjęcie rodzin polskich i niemieckich

A to już kilka zdjęć ze wspólnego pobytu na Mazurach